Geboortes
U keek er vast van op toen op de facebookpagina van de gemeente onlangs gemeld werd dat er maar 11 kinderen geboren waren in Mook en Middelaar. Hoezo maar elf? We hadden toch een geboortegolf, dacht u. Ik kan u geruststellen. Het is een kwestie van definitie. De gemeente telde alleen de kinderen die in de gemeente zelf voor het eerst het licht hebben mogen aanschouwen, maar dat is niet de gangbare definitie die gehanteerd wordt voor het aantal geboortes in een gemeente. Alle kinderen die geboren worden uit een moeder die woonachtig is in de gemeente, tellen volgens de definitie van het CBS mee als kinderen geboren in de gemeente. Dan ziet het beeld er heel anders uit zoals afbeelding 1 laat zien. In 2021 mogen we maar liefst 64 nieuw boorlingen verwelkomen in onze gemeente, bijna 6 keer zoveel als op de facebookpagina werd gemeld. Dat aantal is inderdaad het resultaat van de geboortegolf: de helft meer dan in 2020 toen het er 43 waren. Het is een aantal zoals we in 2008 zagen en sindsdien niet meer. Het is vrij waarschijnlijk dat de lockdown in dezen zijn sporen heeft nagelaten. In vergelijking met 2020 zijn er namelijk duidelijk meer geboortes in de periode juli-september en in november en december, zoals afbeelding 2 laat zien.
Overledenen
Bij een beschrijving van bevolkingsontwikkeling hoort uiteraard ook het aantal overledenen. Afbeelding 1 geeft daar ook inzicht in. In 2021 zijn er 71 mensen overleden, waarmee de eerder ingezette stijging is doorgezet en het aantal overledenen groter is dan het aantal geboortes. Het patroon wijkt in 2021 af van dat in 2020. Gingen in 2020 relatief veel mensen dood in april en november, in 2021 zien we een piek in januari en oktober, daarna is er een duidelijke daling.
Totaalaantal inwoners
Ondanks dat het aantal overledenen groter is dan het aantal geboortes, is het afgelopen jaar het aantal inwoners gestegen zoals afbeelding 4 laat zien. Eind 2021 waren er 7.985 inwoners in de gemeente, 76 meer dan een jaar eerder. Daarmee heeft de groei doorgezet die in 2017 is begonnen, na een daling die in 2009 is gestart.
Vestiging en vertrek
Die groei is er ondanks een sterfteoverschot. Dat komt doordat er meer inwoners vanuit andere gemeenten of het buitenland in onze gemeente zijn komen wonen dan er naar elders zijn vertrokken. Dat zien we in afbeelding 5.
In 2021 kwamen er 446 personen van elders naar hier terwijl er 363 van hier hun heil elders zochten. Al met al een vestigingsoverschot van 83 mensen. Opvallend is wel dat dit kleinere aantallen zijn dan in 2020, mogelijk ook een gevolg van de krappe woningmarkt.
Bron: CBS